• -15% NA WSZYSTKO
  • z kodem: XMAS

Na której ręce i palcu nosi się obrączkę? Kompleksowy poradnik

2021-07-30
Na której ręce i palcu nosi się obrączkę? Kompleksowy poradnik

Spis treści:

1. Na której ręce nosi się obrączkę?

2. Na którym palcu nosi się obrączkę?

3. Jak nosić pierścionek zaręczynowy?

4. Jak nosi się obrączkę po odejściu małżonka?

Ślub jest niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu człowieka. Często ślubowanie ukochanej osobie określane jest nawet mianem najpiękniejszej chwili. W zależności od pary ślub może mieć znaczenie uczuciowe, religijne, formalne, a także symboliczne. To ostatnie często jest uwarunkowane dodatkowo konkretnym obszarem kulturowym, który określa m.in. na jakim palcu oraz której ręce nosi się obrączkę. Zapraszamy do zapoznania się z naszym kompleksowym poradnikiem, dzięki któremu zagadnienie, gdzie się nosi obrączkę, nie będzie miało przed Tobą już żadnych tajemnic.

Na której ręce nosi się obrączkę?

Odpowiedź na pytanie, na której ręce nosi się obrączkę, możemy poznać za sprawą historii. To właśnie w niej kryją się niezbędne wyjaśnienia. Wszystko zaczęło się w Egipcie, którego mieszkańcy przykładali wielką wagę do ślubu i tego, jaką rolę pełni w nim obrączka. Na której ręce umieszczano biżuterię? W przeciwieństwie do naszej współczesnej rodzimej tradycji była to ręka lewa. Egipcjanie wierzyli, że właśnie w niej znajduje się ujście żyły, która swój początek ma w sercu. Naczynie krwionośne było nawet określane mianem żyły miłości. W ten sposób to, na której dłoni nosić obrączkę, zyskało wymiar symboliczny. Ufano, że noszenie biżuterii ślubnej na lewej dłoni zapewni małżonkom długie i wypełnione miłością życie. Początkowo również w Polsce zakorzenił się zwyczaj noszenia obrączki na lewej dłoni, jednak wszystko zmieniło się wraz z upadkiem powstania styczniowego. W XIX wieku obowiązek noszenia obrączek dotyczył przede wszystkim kobiet. Wdowy zwyczajowo przekładały obrączkę na drugą rękę. Po zakończeniu powstania ten symboliczny gest wykonały nie tylko kobiety, które straciły ukochanych, ale także mężatki. Był to wyraz ogólnonarodowej żałoby. Od tego czasu przyjęło się, że w Polsce nosimy obrączki na prawej dłoni. Z kolei I wojna światowa sprawiła, że również mężczyźni powrócili do noszenia biżuterii ślubnej. Obrączki przypominały im o najdroższych żonach i o tym, że mają do kogo wracać. To, jak nosić obrączkę, zależne jest od kraju. Niektóre państwa są wierne egipskiej tradycji, z kolei w innych, podobnie jak u nas, wydarzenia historyczne spowodowały trwałe zmiany. Na lewej dłoni obrączka jest noszona m.in. w takich krajach jak: Australia, Wielka Brytania, USA, Kanada, Nowa Zelandia, Brazylia, Czechy, Egipt, Francja, Iran, Meksyk, Włochy, Słowacja, Słowenia, RPA, Szwecja czy Turcja. Z kolei na prawą dłoń zakładają obrączkę mieszkańcy Austrii, Belgii, Bułgarii, Chile, Danii, Grecji, Indii, Niemczech, Norwegii, Polski, Wenezueli czy Macedonii. Ciekawym przypadkiem jest Hiszpania, na terenie której obrączki noszone są na prawej ręce, jednak w regionach Walencji i Katalonii dominuje obrączka na lewej ręce.

Na którym palcu nosi się obrączkę?

Wiemy już, że jednym z najważniejszych biżuteryjnych symboli są obrączki ślubne. Na której ręce są noszone jest zależne m.in. od historii oraz kręgu kulturowego. Jednak czy te same czynniki wpływają, na którym palcu nosi się obrączkę? W tym przypadku panuje zdecydowanie większa zgoda, ponieważ obrączka niezmiennie noszona jest na serdecznym palcu. Zwyczaj ten jest ściśle związany z wcześniej wspomnianą żyłą miłości. Wierzono, że dociera ona do lewej dłoni, a dokładniej właśnie do czwartego palca. Zależnie od regionu świata zarówno prawa, jak i lewa ręka może być przeznaczona do noszenia obrączki. To, na którym palcu nosimy ozdobę, jest natomiast niezmienne. Pisząc o biżuterii ślubnej warto wspomnieć nie tylko o Egipcie, ale również o Rzymie. To właśnie tam narodził się zwyczaj wymieniania się obrączkami przez nowożeńców. Początkowo ozdoby powstawały z trzciny, konopi, drewna lub skóry, a więc łatwo dostępnych materiałów. Na metalowe obrączki mogli sobie pozwolić wyłącznie najbogatsi mieszkańcy starożytnego Rzymu. Początkowo bardziej niż materiał wykonania liczył się sam kształt biżuterii. Koło nie ma początku ani końca, dlatego symbolizuje wieczność. Właśnie dlatego szybko zaczęto kojarzyć obrączkę z nieskończoną miłością i trwałością. Trudno o biżuterię, która lepiej oddawałaby charakter małżeństwa. Wspominaliśmy już o tym, że na sposób noszenia biżuterii wpływ mają znaczenia kulturowe. Wśród nich można wymienić jeszcze jeden czynnik, który warunkuje to, w jaki sposób zakładana jest złota obrączka. Która ręka przypisana jest do uczuć, a która do przywilejów? Uważa się, że sferę emocji symbolizuje lewa ręka, natomiast druga odpowiada za prawa i obowiązki. W takim świetle obrączka jest zakładana na prawą rękę. Uzasadnieniem jest fakt, że miłość łączy dwoje ludzi też przed i po ślubie, natomiast sam akt zawarcia małżeństwa wprowadza wyraźne zmiany w sytuacji prawnej państwa młodych.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy?

Nie ma już wątpliwości, jak noszona jest obrączka. Na którym palcu jednak jest miejsce na pierścionek zaręczynowy? Wszystko zależy od tego czy kobieta jest przed czy po ślubie. Sama tradycja wręczania pierścionka ukochanej także została zapoczątkowana przez Rzymian. Dzięki charakterystycznej biżuterii było wiadomo, że panna jest już po słowie i że kawalerowie nie powinni się o nią starać. Przed ślubem pierścionek zaręczynowy zwyczajowo noszony jest na serdecznym palcu prawej dłoni, czyli tam, gdzie w przyszłości znajdzie się obrączka. Istnieje jednak kilka sposobów na noszenie pierścionka już po ślubie. Najczęściej pierścionek przekładany jest na serdeczny palec lewej dłoni, natomiast w jego dawnym miejscu umieszczona zostaje obrączka. Część Pań decyduje się na noszenie obu elementów biżuterii na prawej ręce. Jest to wygodne rozwiązanie, które dodatkowo podkreśla zależność obu ozdób. Może się jednak nie sprawdzić w przypadku, gdy pierścionek posiada duże oczko, które może łatwo porysować powierzchnię znajdującej się obok obrączki. Najrzadszym wariantem jest noszenie elementów biżuterii na tej samej dłoni, ale na innych palcach. Przeważnie po ślubie pierścionek przekładany jest na środkowy palec. Warto jednak pamiętać, że każdy palec ma inny rozmiar i możliwe, że konieczne okaże się dopasowanie biżuterii.

Jak nosi się obrączkę po odejściu małżonka?

Miłość bywa wieczna, jednak niestety tego samego nie można powiedzieć o ludzkim życiu. Wdowa i wdowiec mogą całkiem zrezygnować z noszenia ozdoby, jednak w Polsce jest to rzadko spotykana praktyka. Zdecydowanie najczęściej obrączka jest przekładana z prawej na lewą rękę. Jest to symboliczny gest ukazujący zmianę stanu cywilnego, a jednocześnie podkreślający, że bliska osoba na zawsze pozostanie w sercu wdowca albo wdowy. Do rozjaśnienia pozostaje jeszcze jedynie kwestia tego, w jaki sposób noszą obrączki osoby po rozwodzie. Zdecydowanie najczęstszą praktyką jest rezygnacja z noszenia ślubnej biżuterii. Wiąże się ona ze wspomnieniami, a niektórzy przyznają, że utrudnia rozpoczęcie nowego etapu życia. Znacznie rzadziej osoby po rozwodzie decydują się na przełożenie obrączki z prawej na lewą dłoń. Noszenie obrączek zdaje się mieć wiele tajemnic. Często pojawiają się pytania, jaka ręka i który palec są najodpowiedniejsze do założenia ozdoby. Zdaje się jednak, że najważniejsze jest samo przesłanie, jakie niesie ze sobą obrączka i obietnica wiecznej miłości, której każdy człowiek chciałby doświadczyć.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 1101 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-09
Naszyjnik super subtelny, jestem bardzo zadowolona:)
2024-12-09
Jestem bardzo zadowolona. świetny kontakt, informacje o przebiegu zamówienia na bieżąco. Bardzo szybka wysyłka. Przesyłka bardzo dobrze zapakowana i zabezpieczona. POLECAM ZAKUPY W BOVEN
pixel