Jak sprawdzić próbę złota, gdy mamy złoto bez wybitej próby
Spis treści:
2. Jak sprawdzić złoto kwasem?
3. Jak odróżnić złoto od tombaku?
4. Jak odróżnić złoto od mosiądzu?
5. Czy magnes przyciąga złoto?
6. Jak sprawdzić złoto domowym sposobem?
Złota biżuteria jest ponadczasową ozdobą, która może być noszona przez pokolenia. Zdarza się jednak, że w swoich zbiorach znajdujesz złoto bez wybitej próby. Właśnie wówczas mogą pojawić się wątpliwości dotyczące autentyczności biżuterii. Jak sprawdzić złoto bez próby i czy jest to w ogóle możliwe? Jeżeli chcesz zweryfikować prawdziwość już posiadanych ozdób, pomocna okaże się próba Archimedesa. Metoda ta jest jednak dość skomplikowana i bazuje na gęstości metalu. Do szklanki nalewamy wodę, a następnie obliczmy jej objętość. Kolejnym krokiem jest umieszczenie w szklance z wodą złotego przedmiotu. Wówczas mierzymy różnicę wypartej wody, a wartość podajemy w milimetrach. Ostatnim zadaniem jest podzielenie masy przedmiotu przez objętość wody. Wynikiem równania jest gęstość biżuterii. Jeżeli wynik oscyluje w okolicach 19,3g/cm³, oznacza to, że ozdoba jest prawdziwa, ponieważ właśnie tyle wynosi gęstość złota. Ponadto przy nowej biżuterii pozbawionej próby zawsze warto poprosić sprzedawcę o okazanie dowodu autentyczności.
Jak sprawdzić próbę złota?
Jednym z pierwszych zagadnień pojawiających się przy weryfikacji biżuterii jest to, jak rozpoznać próbę złota. Złote wyroby posiadają specjalne oznaczenia, które nazywane są znakami pobierczymi. W przypadku złotych pierścionków i obrączek znajdują się one po wewnętrznej stronie ozdób, natomiast w złotych bransoletkach i złotych łańcuszkach najczęściej usytuowane są przy zapięciach. Jak sprawdzić próbę złota i wiedzieć, co ona oznacza? Kiedy znajdziesz oznakowanie, wystarczy porównać je z danymi dostępnymi na stronie internetowej Głównego Urzędu Miar. Jednak warto przy tym znać podstawową zasadę odczytywania znaków. To m.in. wartość próby warunkuje ostateczną cenę produktu. Złoto w czystej postaci jest miękkie i plastyczne, dlatego dodawane są do niego inne metale, których zadaniem jest utwardzenie całości. Przykładowo, próba 750 oznacza, że w biżuterii jest zawarte 75% czystego złota.
Jak sprawdzić złoto kwasem?
Z pewnością spotkałeś się z zagadnieniem, jak sprawdzić czy coś jest złote przy pomocy kwasu. Istnieje pewna metoda, określana próbą kwasu, jednak nie należy ona do najłatwiejszych i przeznaczona jest przede wszystkim dla profesjonalistów. Jak sprawdzić złoto kwasem? Na kawałku metalu umieszcza się odrobinę kwasu azotowego. Jeżeli metal zyska zielonkawy odcień, oznacza to, że masz do czynienia z podrobionym złotem. Należy jednak pamiętać, że kontakt z kwasem azotowym jest szkodliwy dla zdrowia, dlatego metoda ta wybierana jest przede wszystkim przez profesjonalistów. Dodatkowym problemem jest fakt, że kwas azotowy nie jest w stanie zweryfikować stopu zawierającego ponad 50% złota. Kwas działa jedynie na złoto poniżej próby 500.
Jak odróżnić złoto od tombaku?
Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest, jak sprawdzić czy to złoto czy tombak? Na początku warto wiedzieć, czym właściwie jest tombak. To stop miedzi i cynku, który jest najczęściej wykorzystywaną imitacją złota. Właśnie dlatego bywa nazywany złotem głupców. Stop przynajmniej w 80% składa się z miedzi, dzięki której zyskuje charakterystyczny złoty kolor. Podobieństwo to jest wykorzystywane przez wielu nieuczciwych sprzedawców, którzy najczęściej w pośpiechu próbują sprzedać turystom swój towar. Jednak jak odróżnić złoto od tombaku? Oba metale są do siebie podobne przede wszystkim pod względem wizualnym. Jeśli przedmiot, którym jesteś zainteresowany, posiada drobne uszkodzenia, zwróć uwagę czy wewnątrz otarć zauważalny jest inny kolor. Cecha ta będzie wskazywać na tombak. Sztuczny zamiennik złota jest najłatwiejszy do rozpoznania latem. Wszystko dlatego, że w wyniku kontaktu tombaku z potem powstaje niebieskawy nalot. W ten sposób szybko zauważysz, że nie jest to twarde i odporne na wycieranie się złoto. Różnica pomiędzy tombakiem i złotem jest dostrzegalna dla każdego doświadczonego jubilera. Jeżeli wciąż masz wątpliwości, możesz skonsultować się ze specjalistą.
Jak odróżnić złoto od mosiądzu?
Wiemy już, jak nie dać się oszukać na tombaku. Pozostaje jeszcze pytanie, jak odróżnić złoto od mosiądzu? Podobnie, jak w poprzednim przypadku, tutaj również najbardziej sprzyjającymi warunkami są wysokie temperatury. W ich wyniku na powierzchni mosiądzu wytwarza się patyna, czyli produkt korozji, który przybiera formę zielonkawego nalotu. Co ciekawe, bywa on także sztucznie wywoływany w celach ozdobnych. Jeżeli zauważysz na biżuterii patynę, oznacza to, że ozdoba nie została wykonana ze złota, ale z mosiądzu. Oczywiście dodatkowo możesz wykorzystać także inne metody, które podpowiedzą Ci, jak sprawdzić autentyczność złota.
Czy magnes przyciąga złoto?
Czy magnes przyciąga złoto? A może czy to złoto przyciąga magnes? Wciąż pojawia się wiele błędnych opinii dotyczących tego procesu, dlatego przyszła najwyższa pora na ich sprostowanie. Popularnością cieszy się próba magnesu, która może być wykonana nawet w domowych warunkach. Dzięki niej przekonasz się, czy złoto reaguje na magnes. Jeżeli biżuteria jest prawdziwa, zbliżenie do niej magnesu nie powinno wywołać żadnej reakcji. Dzieje się tak dlatego, że złoto jest diamagnetykiem, a więc nie posiada żadnych właściwości magnetycznych. Jednak nawet nieudana próba magnesu nie musi definitywnie oznaczać, że ozdoby są podrobione. Właściwości magnetycznych jest pozbawione złoto 24-karatowe, ale złoto niższej próby może wykazać lekką reakcję. Próba magnesu może być myląca przy rozpoznawaniu srebrnej biżuterii. Metal ten, podobnie jak złoto, jest diamagnetykiem. Platyna, która często do złudzenia przypomina srebro, jest już paramagnetykiem, co oznacza, że reaguje na magnes. Możesz spotkać się również z pytaniem, czy magnes neodymowy przyciąga złoto, jednak obowiązuje tu dokładnie ta sama zasada, co w przypadku klasycznego magnesu.
Jak sprawdzić złoto domowym sposobem?
Na koniec odpowiemy na pytanie, jak sprawdzić złoto w domowych warunkach. Jedna z wyżej opisanych metod może być z powodzeniem przeprowadzana w domu. Mowa tu o metodzie Archimedesa, a więc o sprawdzeniu gęstości metalu. Czy istnieje inny sposób na to, jak sprawdzić złoto domowym sposobem? Możesz przeprowadzić analizę kolorystyczną. Wcześniej wspominaliśmy o tym, że zarówno tombak, jak i mosiądz, tworzą przebarwienia, które nie mogłyby powstać na czystym złocie. Jeżeli zauważysz znaczną zmianę barwy metalu albo tworzący się nalot, są to znaki, że możesz mieć do czynienia z podróbką. W przypadku, kiedy masz wątpliwości odnośnie przedmiotu, który chcesz dopiero kupić, najlepiej zapoznaj się z aktualną ceną złota. Jeżeli upatrzony przedmiot jest podejrzanie tani, może to być pierwsza cecha wskazująca na próbę oszustwa. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszymi wskazówkami wiesz już, jak sprawdzić czy złoto jest prawdziwe. Biżuteria z metali szlachetnych jest niezwykle piękna, jednak przed jej zakupem warto mieć pewność, że nie jest sztuczna.