Zegarki ceramiczne. Czym się wyróżniają?

2018-12-14
Zegarki ceramiczne. Czym się wyróżniają?

Zegarki od niepamiętnych czasów były atrybutem ludzi bogatych i dobrze usytuowanych. Biedniejsi ludzie nie mieli potrzeby spoglądania na upływ czasu - rytm ich życia regulował naturalny cykl dnia i nocy. Z upływem dekad zegarki naręczne stały się jednak coraz szerzej dostępne, a przemiany gospodarcze i powolne, acz stałe poprawianie się kondycji finansowej każdej warstwy społecznej sprawiły, że ich kupno nie wymagało już wyprzedaży całego swojego majątku. Bogactwo przerodziło się w elegancję. To właśnie ta przemiana sprawiła, że na zegarki nie patrzono już jak na zbędny luksus, a raczej uważano je za synonim elegancji. Wraz z elegancją, przyszedł czas na imitację elegancji. W końcu kto nie chce wyglądać dostojnie i modnie, niczym ludzie z wyższych sfer? Zegarki straciły wtedy nieco ze swojej pierwotnej wyjątkowości. Coraz niższy próg finansowy potrzebny aby wejść do świata mierzalnego upływu czasu nieco przyćmił blask towarzyszący do tej pory tym niezwykłym urządzeniom. Można by rzec: zegarki spowszedniały. Mógł mieć je niemal każdy, od listonosza, poprzez kierowcę, aż na prezydencie skończywszy. Taki stan rzeczy trwał długo. Aż do czasu gdy nagle... zegarki odkryto na nowo. Aż do czasu, gdy powstał zegarek ceramiczny!

Zegarki ceramiczne dostępne cenowo dla każdego

Szwajcarski producent zegarków dla dobrze usytuowanych osób, marka Rado, była przez lata wyłącznym producentem zegarków ceramicznych. Te małe dzieła sztuki, charakteryzujące się niezwykłą wytrzymałością na tle klasycznych rozwiązań, pierwotnie wychodziły wyłącznie z rąk zegarmistrzów pracujących pod szyldem Rado. Przyszedł jednak moment, w którym Rado musiało oddać prawa patentowe, a za wytwarzanie zegarków ceramicznych zabrali się inni producenci. I był to strzał w dziesiątkę. Proces produkcji materiału ceramicznego polega na prażeniu wielu różnych pierwiastków oraz proszku ceramicznego w bardzo wysokiej temperaturze. Ten niezwykły sposób przypomina hartowanie stali u średniowiecznych mistrzów cechów kowalskich. Otrzymany w ten sposób materiał jest wyjątkowo piękny, wyróżniający się na tle klasycznych rozwiązań stosowanych przy produkcji zegarków oraz jednocześnie wybitnie odporny na zarysowania. Dzięki tej odporności na zarysowania osiągnięto cel, do którego osiągnięcia dążono od wieków - uzyskanie odpornego na zarysowania spieku, a w konsekwencji stworzenie doskonale opierających się próbie czasu bransolet, kopert i tarcz w zegarkach ceramicznych. Łatwo wyobrazić sobie szczęście, jakie opanowało pionierów tego typu produkcji podczas ich pierwszej udanej próby, odbytej gdzieś w mrokach historii w górach Szwajcarii. To było z pewnością najważniejsze wydarzenie w ich życiu. Tak niezwykły postęp w technologii zdarza się bowiem raz na kilkadziesiąt lat.

Połączenie niezwykłego połysku, nawiązującego wprost do gwiazd, sprawia że to właśnie gwiazdy - nie na niebie, lecz te nasze, w popkulturze - chętnie wybierają właśnie ten rodzaj biżuterii. Tak, biżuterii - bo to właśnie do tej kategorii zegarki ceramiczne pasują najbardziej. Będące już nie tylko praktycznym przyrządem do mierzenia upływu godzin i minut, a bardziej niewielkim dziełem sztuki. Materiał powstały w ten niezwykły sposób jest też niewyobrażalnie lekki - tak lekki, że z powodzeniem bywa wykorzystywany nie tylko jako budulec zegarków, lecz nawet jako element składowy samochodów osobowych. Któż z nas bowiem nie słyszał o superluksusowych samochodach z ceramicznymi hamulcami? Popularne są też powłoki ceramiczne, sprawiające, że lakier utrzymuje się w nienaruszonej formie przez wiele lat.

Zegarki ceramiczne to z pewnością niezwykły zwrot w historii zegarka - przedmiotu, wydawałoby się, dojrzałego od wieków, dopracowanego do najwyższego stopnia. Jednak, jak widać, także doskonałość można ulepszyć. Ceramika połączona z produkcją zegarków jest tego najlepszym przykładem.

Wybierz ceramiczny zegarek dla siebie i bliskich!

W naszym sklepie internetowym Bovem znajdziesz kilkadziesiąt modeli zegarków ceramicznych kilku producentów. Zegarki ceramiczne Bering to kwintesencja skandynawskiego minimalizmu, zegarki ceramiczne Anne Klein to szykowne dodatki do Twoich wyjściowych stylizacji, zaś zegarki ceramiczne Adriatica to szwajcarska produkcja i klasa sama w sobie.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 990 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-11
Szybka i rzetelna dostawa. I pięknie zapakowane.
2024-06-06
Bardzo szybka przesyłka
pixel