• SUMMER SALE
  • do -30% NA WSZYSTKO

Turkus - kamień szlachetny rodem z Turcji

2017-12-07
Turkus - kamień szlachetny rodem z Turcji

Turkus to prawdopodobnie najstarszy kamień szlachetny w historii ludzkości. Pierwsza biżuteria z wykorzystaniem turkusu została wykonana ponad 6000 lat temu w starożytnej Persji. Jest nieprzejrzystym mocnym kamieniem a jednocześnie kojącym wzrok i przyjemnym w dotyku. Turkus to talizman królów, szamanów i wojowników. Jego oryginalny odcień niebieskiego, często zielono-niebieski, nadał nazwę grupie tych spokojnych barw - turkusowy. W ciągu tych kilku tysięcy lat, turkus wywarł piętno na wszystkich kulturach świata. Uznawany za symbol szlachetności, mądrości a nawet nieśmiertelności. Dla ludzi starożytnych turkus był świętym kamieniem dającym władzę, szczęście i ochronę.


Nazwa turkus oznacza z francuskiego kamień turecki. Minerał wydobywany w Azji transportowany był do Europy przez szlaki handlowe prowadzące przez Turcję. Turecki kamień występuje na całym świecie. Większość złóż znajduje się w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych.


Turkus jest pięknym i niedrogim kamieniem szlachetnym. Turkus obecnie wykorzystuje się do produkcji koralików oraz wisiorków. Co ciekawe, z turkusu wytwarzane są również małe rzeźby przedstawiające motywy kwiatowe i zwierzęce.


Turkus posiada właściwości wzmacniające, może pomóc w przypadkach depresji, wyczerpania czy ataków paniki. Wzmacnia układ odpornościowy, wspiera przyswajanie składników odżywczych oraz łagodzi infekcje wirusowe. Turkus reguluje kwasowość organizmu, łagodzi reumatyzm i schorzenia żołądkowe. Turkusowy naszyjnik wpływa leczniczo na układ oddechowy. Pomaga na zaburzenia płuc i alergię. Zapobiega atakom oskrzelowym. Uzdrawiając oddech może w efekcie ograniczyć jąkanie.


Biżuteria z turkusu usprawnia komunikację między światami duchowym i fizycznym. Wzmacnia koncentrację i ułatwia medytację. Dodaje pewności nieśmiałym, by wyrażali swoją wiedzę i doświadczenie na zewnątrz, ponieważ każdy ma ważny wkład w ogół społeczeństwa. Turkus wprowadza równowagę w umyśle i daje poczucie pokoju oraz wewnętrznego spokoju. Łagodzi stres. Noszenie turkusu przywraca dawną witalność. Pomaga ocenić, co przynosi szczęście i jak je utrzymać. Tybetański turkus jest świetnym minerałem uspokajającym dla tych, którzy nadmiernie reagują na sytuacje. Potrafi uzdrawiać narcyzm, aby otworzyć się na potrzeby i punkt widzenia innych.


Turkus promuje samorealizację i twórcze rozwiązywanie problemów. Uspokaja podczas przemówień publicznych. Biżuteria turkusowa ogranicza efekt jet lag i osłabia strach przed lataniem samolotem.


We śnie turkusowe barwy sygnalizują rozwiązanie tajemnicy, zagadki. Turkus to kamień urodzinowy osób urodzonych w grudniu oraz tych spod znaku zodiaku - strzelca. Używaj turkusowych barw by wzmocnić te przestrzenie, których używasz do odpoczynku, medytacji lub modlitwy.


Legendy i opowieści
Turkus w legendach Apaczy miał dawać celność wojownikowi lub myśliwemu. Kiedy kamień był przymocowany do włóczni, zmierzała prosto do celu. Indiańscy szamani stosowali turkus modląc się o deszcz. Rzucali go do rzeki i prosili boga o obfite opady.

Blog.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1004 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-05
Z obsługi zamówienia jestem bardzo zadowolona.Szybko,sprawnie i z kulturą.
2024-06-27
szybka realizacja zamówieni
pixel