• DZIEŃ MAMY!
  • -20% z kodem: MAMA
  • GRAWER I DOSTAWA GRATIS

Jak rozróżnić próbę złota?

2022-07-08
Jak rozróżnić próbę złota?

Spis treści:

1. Jakie próby złota rozróżniamy?

2. Test magnesu – sprawdź, czy to prawdziwe złoto!

3. Udaj się do jubilera i sprawdź

Złoto to cenny kruszec, z którego najczęściej wykonywana jest biżuteria. Pewność co do wykorzystywanego przy produkcji kruszcu daje jedynie próba, której numer znajdziemy na pierścionku czy innej ozdobie. Jak jednak w domowych warunkach upewnić się, że element biżuterii faktycznie jest z próby złota?

próba złota 999

Jakie próby złota rozróżniamy?

Złote ozdoby i biżuteria odznaczają się najczęściej daną próbą, która oznacza zwyczajnie ilość zużytego kruszcu do danego przedmiotu. Trzycyfrowy numer, jaki najczęściej widać w środku obrączek to właśnie próba złota. Czym jest próba złota? To zawartość czystego złota, jakie wykorzystano do produkcji danego przedmiotu czy ozdoby. Najczęściej spotykane są próby takie jak 750, czy próbą 585. Należy również wspomnieć, że starsze wyroby ze złota mogą takiej próby nie posiadać, nie oznacza to jednak, że nie zostały wykonane ze złota – pochodzące zza granicy, wieloletnie złote ozdoby zwyczajnie wytworzone zostały, zanim wprowadzono oznaczenia prób na ich powierzchni. Obecne jednak przepisy w Polsce mówią o obowiązku oznaczania próby złota na każdym przedmiocie, który posiada wagę większą niż 1 gram, oznacza to, że każdy zakupiony przez nas wyrób złotniczy musi takie oznaczenie posiadać. Jeżeli tak nie jest, najpewniej mamy do czynienia z próbą złota 333.

Test magnesu – sprawdź, czy to prawdziwe złoto!

Domowym sposobem na sprawdzenie, czy dany przedmiot wykonany jest faktycznie ze złota jest próba magnesu. Musimy jednak posiadać dobrej jakości magnes – wystarczy przyłożyć go na chwilę do złotego przedmiotu. Jeżeli przylgnie do magnesu oznacza to, że pierścionek czy łańcuszek nie jest wykonany z kruszcu szlachetnego. Czysta próba złota nie wykazuje żadnych właściwości magnetycznych, a zatem nie powinna zareagować na bliską obecność magnezu. Czasem zdarza się, że pozornie złote przedmioty w naszej kolekcji są jedynie pozłacane, a przeważającą ilością materiału, z których zostały wykonane to inne metale. Inne sposoby na rozpoznanie próby złota są bardziej zaawansowane i wymagają poświęcenia czasu, a także fachowej wiedzy – test magnesu jest najprostszy, i jednocześnie najbardziej efektywny. Często stosowany jest przez ludzi na bazarach czy targach staroci, by rozpoznać prawdziwe złoto.

Udaj się do jubilera i sprawdź!

Żaden sposób rozpoznania próby złota nie będzie tak skuteczny, jak wizyta w dobrym salonie jubilerskim. Jubiler za pomocą odpowiednich metod a także urządzeń jest w stanie określić, czy dany przedmiot faktycznie wykonany jest ze złota, i jaką próbę posiada. Warto udać się do sprawdzonego i doświadczonego specjalisty w dziedzinie jubilerstwa, szczególnie jeżeli posiadamy starsze wyroby złotnicze, i nie mamy pewności co do ich autentyczności, a jak już wcześniej wspomniano, tego typu produkty mogą nie posiadać oznaczenia próby. Samodzielna próba analizy złota, które znajduje się w naszym posiadaniu nigdy nie będzie tak dokładna, jak badanie przeprowadzone przez doświadczonego złotnika.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 974 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-12
Szybka wysyłka, polecam zakupy w sklepie Bovem
2024-04-14
Ekspresowa dostawa. Sklep warty polecenia.
pixel